O projektu


Logo PROROM

Projekt PROROM naučí Romy pracovat s počítačem

Osvojení informační gramotnosti pro příslušníky romské komunity v hlavním městě Praze – tak zní název projektu, který se rodí právě v těchto dnech. „Projekt byl zahájen 1.12.2005, skončí 30.11.2007.V první fázi dojde k přípravě jak lektorů, tak k vyhledávání účastníků kurzů. Poté bude lineárně probíhat výuka a konzultace ve vybudovaných centrech,“ sdělila pro Romano voďi obchodní ředitelka pořádající společnosti European Consulting Company Magdalena Třebická.

vedoucí projektu Prorom

vedoucí projektu Prorom - Ing. Magdalena Třebická

Projekt, který byl podpořen z Evropského sociální fondu, státního rozpočtu České republiky a rozpočtu hl. m. Prahy, je zaměřen na poradenskou službu a osobní asistenci při využívání elektronického přístupu k informacím, na získání gramotnosti a základních pracovních návyků s tím spojených. Zároveň však každý účastník získá základní dovednosti v práci s veškerou elektronickou technikou, i např. při práci s elektronickými pokladnami anebo vyskozdvižnými vozíky.

„Osm let jsem provozovali internetovou kavárnu v Praze na Žižkově, kde jsme kromě běžného poskytování internetu vedli i řadu kurzů - pro sociálně specifické skupiny jako jsou důchodci, ženy a matky na mateřské dovolené. Z důvodu umístění kavárny přicházeli i Romové ze Žižkova, hlásili se do kurzů - měli zájem hlavně se naučit vyhledávat na internetu, ale i další praktické věci,“ uvedla dále Třebická. Ceny kurzů se ale místním Romům zdály nepřiměřeně vysoké a nemohli si tudíž dovolit přihlásit se. A tak se zrodil nápad PROROM. „účast v kurzu je zdarma, po úspěšném absolvování obdrží naopak účastník odměnu 200 Kč,“ řekla dále Magdalena Třebická.

V současné době je PROROM ve fázi příprav. „ Neprve musíme zřídit čtyři školící centra, umístěná na Žižkově, v Libni a ve Stdůlkách. Zde pak budou jednotlivé kurzy probíhat. Počítačové kurzy budou zaměřeny na úplné základy- celý projekt je vystavěn na postupném získávání zájmu – přilákání Romů k počítačům nabídkou jeho atraktivních stránek jako je stahování hudby, videa, hraní her, digitální fotografie. Dále pak budou pokračovat specializované kurzy – kancelářské techniky, internetu a elektronické pošty, řízení práce ve skladu, práce na pokladnách,apod.

sbor lektorů Prorom

sbor lektorů Prorom

„Předpokládá se vyškolení celkem stovky účastníků, typů kurzů máme zatím dvanáct,různé délky, od 3 hod. po 15 hod. U většiny kurzů je dbáno na následné pracovní zařazení tím, že budou naši lektoři pomáhat s vyhledáním pracovních příležitostí.

Součástí projektu PROROM budou tedy také čtyři centra, v nichž budou mít účastníci kurzů přístup k internetu a budou v nich také zdarma poskytovány poradenské služby zaměřené na vyhledávání práce pro příslušníky romské komunity.

Občanské sdružení Romea a časopis Romano voďi se stal partnerem tohoto projektu. O dalších aktivitách a novinkách Vás tedy budeme dále informovat.V každém vydání našeho časopisu bude od příštího čísla nabídka kurzů a otevírací hodiny poradenských center. V tuto chvíli se více informací o projektu PROROM na adrese www.ecc.cz